2014 Results

Champions

106Tanner Schultz   (Holmen )
120Van Maanen   (La Crosse Central )
126Mason Kauffman   (Stratford )
132Josh Bird   (Burlington )
138Mason Berceau   (Luxemburg-Casco )
145Cole Martin   (Lancaster )
152Derek Dowd   (New Richmond )
160Ross Withington   (Westby )
170Luke Nowak   (Iowa-Grant/Highland )
182Matt Blome   (Mount Horeb)
195David Chadd   (Lancaster )
220Hunter Kauffman   (Stratford )
285Hunter Micolichek   (Pulaski)

Team Scores

Division 1
1.Hudson 267.5
2.Eastview242.0
3.Pulaski232.0

Division 2
1.Luxemburg-Casco 206.5
2.Ellsworth 204.0
3.Caledonia/Houston/Spring Grove201.0

Division 3
1.Stratford 304.5
2.Lancaster 136.5
3.Iowa-Grant/Highland 133.5



Tournament Information

Schedule

Tuesday December 29th 2015

Session 1
Doors open to public8:45am
Preliminaries (bouts 1-88)9:30am
Session 2
Doors open to public5:45pm
Wrestle-backs & Quarter-finals (bouts 89-108)6:30pm

Wednesday December 30th 2015

Session 3
Doors open to public8:45am
Wrestle-backs & Semi-finals (bouts 109-124)9:30am
7th, 9th & 11th Placement Matches (bouts 125-128) At the conclusion of Wrestle-Backs & Semi-finals (bouts 109-124)
Session 4
Doors open to public4:30pm
3rd, 9th & 11thPlacement Matches (bouts 125-127)
Parade of Champions5:15pm
1st, 3rd & 5th Placement Matches (bouts 128-130)5:30pm


Tickets

Adult All Session$35.00Student All Session Pass$30.00
Adult Individual Session$10.00Student Individual Session Pass$8.00
Adult Finals Session$12.00Student Finals Session Pass$10.00

All Session passes will be on sale starting December 1st, 2015 at the following locations:
By Phone call 1-800-745-3000 (press zero(0) 4 times to get live operator).
All Ticketmaster outlets
Internet www.tickmaster.com.
La Crosse Center box office starting on December 1st, 2015 AND the days of the event.

Individual Session passes can be purchased at the La Crosse Center box office during the event.
Additional Fees may apply for phone, Ticketmaster & internet orders.



Accommodations

HotelAddressCityWebsitePhone Number
Baymont3300 Kinney Coulee Rd. NorthOnalaskawww.BaymontInns.com(608) 783-7191‎
Best Western Midway Hotel Riverfront Resort1835 Rose StreetLa Crossewww.bestwesternwisconsin.com(608) 781-7000
Comfort Inn1223 Crossing Meadows DriveOnalaska (608) 781-7500‎
Courtyard La Crosse Downtown500 Front Street SLa Crosse (608) 782-1000
Days Inn Hotel & Conference Center101 Sky Harbour DriveLa Crossewww.DaysInnLaCrosse.com(608) 783-1000
Econo Lodge1906 Rose StreetLa Crosse (608) 781-0200
GrandStay Residential Suites Hotel525 Front Street NorthLa Crossewww.grandstaylacrosse.com(608) 796-1615
Hampton Inn Onalaska308 Hampton CourtOnalaskaHamptonInn.Hilton.com(608) 770-5000
Holiday Inn Express Hotel9409 Hwy 16, Valley View PlazaOnalaska (608) 783-6555
Holiday Inn Hotel & Suites200 Pearl StreetLa Crossewww.holidayinn.com(608) 784-4444
Microtel Inn & Suites Onalaska3240 N. Kinney Coulee RdOnalaska (608) 783-0833
Radisson La Crosse200 Harborview PlazaLa Crossewww.radisson.com(608) 784-6680
Settle Inn2110 Rose StreetLa Crossewww.settleinn.com(608) 781-5100
Stoney Creek Inn (by the mall)3060 S Kinney Coulee RdOnalaska (866)-539-8430
Super 81625 Rose StreetLa Crossewww.super8.com(608) 781-8880



La Crosse Center Configuration

Preliminary Matches (Sessions I, II & III)



Finals (Session IV)




Future Dates (Tenative)

2016 - Thursday December 29th AND Friday December 30th
2017 - Friday December 29th AND Saturday December 30th
2018 - Friday December 28th AND Saturday December 29th



Teams

Alphabetic Listing

SchoolCoachConferenceDivision
Adams-Friendship , WIShawn GroshekSouth Central2
Athens , WIDale WestfallMarawood3
Auburndale , WIJohn KarlMarawood3
Baraboo , WIJoe BavlnkaBadger-North1
Belmont/Platteville , WIAndrew CampbellSouthwest2
Bloomington Kennedy, MNCharles VavroskyLake1
Boscobel , WIJeff NovinskaSouthwest3
Burlington , WIJade GribbleSouthern Lakes1
Caledonia/Houston/Spring Grove, MNDan GoergenThree Rivers - South2
Cashton , WIPhil FlockScenic Bluffs3
Cuba City/Southwestern , WIJoe VogtSouthwest2
D.C. Everest , WIEric LehrkeWisconsin Valley1
De Soto , WISteve NickelottiRidge and Valley3
Dodgeville , WITim WunnickeSouthwest2
Eastview, MNKurt HabeckLake1
Ellsworth , WIMatt MatzekMiddle Border2
Hillsboro , WISnapper VerbskyScenic Bluffs3
Holmen , WIJason LulloffMississippi Valley1
Hudson , WIChris HansenBig Rivers1
Independence/Gilmanton , WIBarry SchmittDairyland3
Iowa-Grant/Highland , WIRyan AllenSouthwest Wisconsin Activities3
Kickapoo/LaFarge , WITom ModrichRidge and Valley3
La Crosse Central , WIJosh HeinMississippi Valley1
La Crosse Logan , WIDoug LeClairMississippi Valley1
Lakeville South , MNWade ChapmanLake1
Lancaster , WIBrad SturmerSouthwest3
Lodi, Chris PersikeCapitol2
Luxemburg-Casco , Bob BerceauBay2
Marshfield , WIJackson HeinWisconsin Valley1
Mauston , WIRandy GyllinSouth Central2
Middleton , WIKent WeilerBig Eight1
Monroe , WITom WittBadger2
Mt Horeb , WIJosh HinzeCapitol2
Muskego , Sean FortmannSoutheast1
Nekoosa/Port Edwards , WIScott ThurberSouth Central2
New Lisbon , WIBrian SlaterScenic Bluffs3
New Richmond , WIMark NeumannMiddle Border1
North Crawford/Seneca , WIPete Hady/Eric HadyRidge and Valley3
Portage , WIAdam BragerBadger-North2
Prairie du Chien , WIClay KoenigSouthwest2
Pulaski, Terry ManningFox River Classic1
Richland Center , WIDarren GundersonSouthwest2
River Valley , WIRalph LiegelSouthwest2
Riverdale , WIMarcus IngallsSouthwest3
Royall , WIKevin Biermeier/Jim LundeScenic Bluffs3
South Saint Paul , MNDon NihartClassic Suburban2
Sparta, WIRoddick MikeMVC2
Stillwater, Rich KellerSuburban East1
Stratford , WIJoe SchwabeMarawood3
Tomah , WIJeff Von HadenMississippi Valley1
Verona Area , WIJason Ott/Bob WozniakBig Eight1
Viroqua , WIEric AndersonCoulee2
Wausau West , WITroy FabryWisconsin Valley1
West Salem/Bangor , WIRandy DammonCoulee2
Westby , WIKent Mikkelson/Rob KirnerCoulee3
Weston/Ithaca , WIDennis McCauley /Troy ClaryRidge and Valley3


By Division

Division 1
Baraboo , WI
Bloomington Kennedy, MN
Burlington , WI
D.C. Everest , WI
Eastview, MN
Holmen , WI
Hudson , WI
La Crosse Central , WI
La Crosse Logan , WI
Lakeville South , MN
Marshfield , WI
Middleton , WI
Muskego ,
New Richmond , WI
Pulaski,
Stillwater,
Tomah , WI
Verona Area , WI
Wausau West , WI
Division 2
Adams-Friendship , WI
Belmont/Platteville , WI
Caledonia/Houston/Spring Grove, MN
Cuba City/Southwestern , WI
Dodgeville , WI
Ellsworth , WI
Lodi,
Luxemburg-Casco ,
Mauston , WI
Monroe , WI
Mt Horeb , WI
Nekoosa/Port Edwards , WI
Portage , WI
Prairie du Chien , WI
Richland Center , WI
River Valley , WI
South Saint Paul , MN
Sparta, WI
Viroqua , WI
West Salem/Bangor , WI
Division 3
Athens , WI
Auburndale , WI
Boscobel , WI
Cashton , WI
De Soto , WI
Hillsboro , WI
Independence/Gilmanton , WI
Iowa-Grant/Highland , WI
Kickapoo/LaFarge , WI
Lancaster , WI
New Lisbon , WI
North Crawford/Seneca , WI
Riverdale , WI
Royall , WI
Stratford , WI
Westby , WI
Weston/Ithaca , WI



Past Results

Champions By Weight Class
Champions by School
Most Valuable Wrestler
Multiple-Time Champions
Place Winners History
Team Scores
Matrix By Placements
Matrix By School

Look-Up Previous Bi-State Classic
Look-Up By School
Look-Up By Wrestler




Coaches Area

Downloads

Tournament Schedule

Pre-Tournament

DateTime
Signed contracts due to Holmen High School03/31/2015
Team entry fees due12/01/2015
Team information sheets due12/21/2015
Line-up & Record entry deadline(Trackwrestling)12/21/201510:00pm
Seeding criteria entry deadline(Trackwrestling)12/26/201410:00pm
Seeding call-ins12/27/20153:00pm - 5:00pm
Designated practice time12/27/20154:00pm - 8:00pm
Early team arrival AND check-in at Radisson Hotel12/27/20156:00pm - 8:30pm

Session 1

DateTime
Team arrival AND check-in (La Crosse Center)12/28/20157:00am - 7:45am
Designated practice time12/28/20156:30am - 8:00am
Weigh-ins     2 lbs allowance (i.e. 106 can weigh 108)12/29/20148:00am
Doors open to public12/28/20158:45am
Coaches meeting (Zielke Suite)12/28/20158:40am
Preliminaries (bouts 1-88)12/28/20159:30am

Session 2

DateTime
Doors open to public12/28/20155:45pm
Wrestle-backs & Quarter-finals (bouts 89-108)12/28/20156:30pm

Session 3

DateTime
Team arrival AND check-in (La Crosse Center)12/29/20157:30am - 8:00am
Designated practice time12/29/20156:30am - 8:00am
Weigh-ins     Additional 1 lbs allowance - total of 3 lbs (i.e. 106 can weigh 109)12/29/20158:00am
Doors open to public12/29/20158:45am
Wrestle-backs & Semi-finals (bouts 109-124)12/29/20159:30am
7th, 9th & 11th Placement Matches (bouts 125-128)At the conclusion of wrestle-backs
& Semi-finals (bouts 109-124)

Session 4

DateTime
Doors open to public12/29/20154:30pm
Parade of Champions12/29/20155:15pm
1st, 3rd & 5th Placement Matches (bouts 127, 129 & 130)12/29/20155:30pm


Team Entry Fees

Team entry fees due by Friday December 5th, 2014.
Make checks payable to Holmen Area Foundation
Mail to the following address:
Holmen High School
Attn: Naomi Rislow
1001 McHugh Rd
Holmen, WI 54636


Seeding Criteria

Failure to enter correct records, criteria values, seeding category, or head to head data will seed your wrestler incorrectly!
  1. Records AND head to head competition is very important to have your wrestlers seeded correctly.
  2. Check the call-in matrix below for your time slot. You must to call into your seeding official even if you don't have changes.
  3. Entering your lineups into TrackWrestling
    • Enter all participant informtion correctly in the Participant Info section.
    • Do not enter wrestlers names in UPPERCASE.
    • Make sure you enter a record for every wrestler.
    • Last years performance for Bi-State, Regionals, Sectionals & State.
    • Accurately complete all the information in the Criteria Values section.
    • You need to select a seeding category(1 - 9) for every wrestler in your lineup.
    • Indicate other wrestlers that your wrestler has beaten in the Head to Head section.
    • Remember to add your media contacts also.

  4. The wrestlers will first be placed in order using the seeding criteria below, then any wrestler that has beaten a wrestler within 1 slot(s) above him AND has not lost to any wrestler below the wrestler will get moved ahead of the wrestler he beat.
  5. If a wrestler has beaten a wrestler but lost to another wrestler below the wrestler he beat, that wrestler will not be moved.
  6. Initial seeding is determined by the information you enter into TrackWrestling. Final seeding maybe determined by the officials at the seeding meetings based on all factors.


Officials

Seeding Personnel
Chuck Walek (Independence) Head Official
Kirk Layer (Richland Center) Head Official
Scott Brookman (Tomah)
Mike Nickelatti (La Crosse)
Lynn Isensee (Sparta)
Gail Pronschinske (Hammond)
Event Personnel)
Matt Boyer (Baraboo)
Bill Coker (Athens)
Don Dilaura (Ossian, IA)
Dan Engelke (Rewey)
Jeremiah Burish (La Crosse)
Harry Hellen (Dodgeville)
Mike Linehan (Warrens)
Ted Kiefer (Stevens Point)
Dave Miller (Middleton)
Dan Parlier (Marathon)
Matt Pronschinske (Eau Claire)
Jeff Ryba (Stanley)
Steve Williamson (Blue River)


Seeding Call-In Matrix

Direct your calls to the Radisson Hotel - (608) 784-6680.

Time Slot Room 307
Mike Nickelatti
Room 316
Gail Pronschinske
Room 317
Chuck Walek
Room 318
Lynn Isensee
Room 319
Kirk Layer
Room 320
Scott Brookman
3:00 PM Adams Friendship Lodi Pulaski Athens Auburndale Baraboo
3:15 PM Belmont/Platteville Bloomington Kennedy Boscobel Burlington Caledonia, MN Cashton
3:30 PM Cuba City/Southwestern D.C. Everest De Soto Dodgeville Eastview Ellsworth
3:45 PM Hillsboro Holmen Hudson Independence/Gilmanton Iowa Grant Kickapoo/LaFarge
4:00 PM La Crosse Central La Crosse Logan Lakeville South Lancaster Luxemburg-Casco Marshfield
4:15 PM Mauston Middleton Monroe Mt Horeb/Barneveld Muskego Nekoosa/Port Edwards
4:30 PM New Lisbon New Richmond North Crawford/Seneca Portage Prarie du Chien Richland Center
4:45 PM Royall River Valley Riverdale South St Paul Stratford Tomah
5:00 PM Verona Area Viroqua Wausau West West Salem/Bangor Westby Weston/Ithaca
5:15 PM Stillwater Sparta


Team Arrival/Team Packets

  • You may pickup your packet on the evening of Sunday December 28th after 7:00pm in the Illinois Room of the Radisson Hotel.
  • Team entry for Monday December 29th is on the Second Street side of the La Crosse Center using the Exhibition Hall entrance(North). These are the doors closest to the Radisson Hotel. Do not use the arena doors.
  • Pick up your packet at the counter if you did not pick it up Sunday December 28th evening.
  • Included in your packet will be security badges for each of the following:
    • All Participating Wrestlers
    • Three(3) Coaches
    • One(1) Manager
    • One(1) Statistician
  • Extra personnel who HELP you during the event, may purchase passes for the same as admission.
  • Please use the admissions for qualified people only. These are not for parents, friends, siblings, etc. to watch or coach from the arena area.
  • Only team personnel AND school personnel will be allowed through the exhibition/weigh-in areas.
  • Admission to La Crosse Center.
    • The North entrance doors of the La Crosse Center (2nd St) will be the only entrance for teams(wrestlers, coaches, managers, cheerleaders).
    • Main entrance will be for general admission AND media.
    • Back door(Front St) will be for staff AND deliveries only. Team entry will not be allowed.
    • Skywalk entry only for ticket holders & staff - not for teams. You will be allowed to exit the arena through the skywalk but re-entry without ticket will have to be through the North entrance.
  • Teams must use the areana level to store your gear, you can not use the La Crosse Center seating area.
  • The La Crosse Center will not allow coolers or bags in the arena seating area. This is a La Crosse Center policy AND voilators will have their items confiscated.


Weigh-Ins / Weight Allowances

  • NFHS wieght classes will be used.
  • Day 1 there will be a 2 lbs weight allowance (i.e. 106 can weigh 108 or less).
  • Day 2 there will be an additional 1 lbs weight allowance (i.e. 106 can weigh 109 or less).


Tournament Format

  • 64 man brackets with wrestlers competing against wrestlers in all 3 divisions.
  • Ten(10) mats will be used for sessions 1, 2 & 3. Session 4 will use three(3) mats.
  • 1st place matches will wrestle on the elevated stage. 3rd & 5th place matches will wrestle on the outer mats next to the elevated stage.
  • Placement matches for 7th, 9th & 11th will be wrestled at the end of Session 3.
  • Each placement match will use two officials.
  • Match lengths will be 2-2-2 for championship matches. Wrestleback matches will be 1-2-2.


Updates & Paperwork

  • Updated charts AND scores will be available at the beginning of each session at the head table.
  • A copy of your weigh-in sheets for both days will be emailed to you a day or two after the tournament.


Awards

  • Awards will occur at the conclusion of the matches for the weight class preceding the concluding match for 12 places.
  • Awards area will be located by the Northeast stairway to facilitate picture taking.
  • Please have wrestlers available for awards at the conclusion of a weight class. This is all 12 place winners.
  • We request that all 14 champions be available at the conclusion of the awards ceremony for a photograph for media use.
  • Team awards will follow the conclusion of the last match.
  • There will be three team trophies awarded, one per division 1, 2 AND 3. Competition is across the whole field AND the highest placing team by division will receive one of the three division trophies.
  • Awards for MVW AND most falls in the least amount of time is also awarded.
  • Teams are asked to enter the stage for awards from one side AND exit across to the other side.


Cheerleaders

  • Cheerleaders will be checked in separately.
  • You will receive security badges for five(5) cheerleaders in uniform AND one advisor.
  • Cheerleaders will have restricted access will only be allowed to cheer on the end mats during the first 3 sessions.
  • Session 4 you will be allowed to cheer on the south side of the arena only.


La Crosse Center

  • There are no changing room facilities available throughout the event.
  • Locker Rooms A AND B can be used for showering throughout the day. They are not large enough for all wrestlers to be in them at the same time.
  • Locker Room C is for Officials use only.
  • There are two dressing rooms on the northwest side of the La Crosse Center near the head table. One is for tournament personnel AND the other is assigned to cheerleaders/female wrestlers. Please direct your team to stay away from this area.
  • No towels will be supplied. Wrestlers must supply your own.
  • The exhibition hall/weigh-in area can be used for changing, but it is very open. The entrances are draped but caution your personnel to eliminate total nudity. We will control access during weigh-ins AND it should be safe at that time
  • Full concessions are available from the La Crosse Center. The La Crosse Center WILL NOT ALLOW bags AND coolers in the arena seating areas.
  • Reminder ... The La Crosse Center is cleared between session. Please have your wrestlers & staff take there belongings with them AND not to leave them in the center.

Contact Us

Tournament Personnel

Personnel Position Email Address Phone Number
Jason Lulloff Event Director luljas@holmen.k12.wi.us (820) 286-1406
Kathy Lulloff Operations Director kathy@bistate-classic.com
Steve Eggerichs Assistant Event Director steve@bistate-classic.com (608) 792-2628
Dave Rudrud Tournament Manager dave@bistate-classic.com (608) 386-3751
Jeff Priem Website jeff@bistate-classic.com

Mailing Address

Holmen High School
Attn: Naomi Rislow
P.O. Box 403
1001 McHugh Rd
Holmen, WI 54636


Log-In

User Name:
Password:

Enter the text from the image: